Mūzikas kvalitāte

Mūzika ir viena no ikdienas patīkamākajām lietām, jo tā gan mūs uzmundrina, gan ļauj izbaudīt dažādus mūzikas žanrus, kā arī ļauj atcerēties dažādas labas atmiņas, kuras ir saglabātas tad, kad fonā spēlēja kāda dziesma. Bet bieži vien tad, kad ir jāpērk vai nu mikrofons vai arī tumbas tad tiek pacelts jautājums par mūzikas kvalitāti, un to, ka viena vai otra ierīce izdod vai ieraksta skaņu kvalitatīvāk kā kāda cita. Bet kas tad patiesībā ir kvalitāte, kā mēs to nosakām un vai tā tiešām ir tik svarīga?

Vispirms jau uzreiz ir jāsaka, ka skaņas kvalitāte parasti nav tik svarīga un cilvēki bez absolūtās dzirdes vai arī tie, kuriem vienkārši patīk klausīties radio šādām lietām pilnībā nepievērš uzmanību, bet, ja jau tiek piedāvātas dažādas kvalitātes iespējas, tad mums ir jāapskata, kā tiek noteikta kvalitāte!

Mūzikas kvalitāti, kas būtībā ir skaņas kvalitāte var noteikt gan ar mērinstrumentiem objektīvi nosakot cik precīzi tiek reproducēta kāda skaņa vai arī subjektīvi nosakot skaļumu, basu līmeni, un citus skaņas parametrus un kopumā nosakot, vai viens skaļrunis ir labāks par citu. Parasti šī kvalitāte tiek noteikta tieši subjektīvi, kad tiek salīdzināti divi dažādi mūzikas ieraksti vai arī divi dažādi skaļruņi un klausītājs nosaka, kurš no tiem izklausās labāk. Subjektīvā noteikšana var būt ļoti dažāda un vienam klausītājam var labāk patikt viens skaļrunis, kur citam savukārt atkal cits. Un protams šo kvalitāti arī nosaka telpa, kurā tu atrodies, mūzikas atskaņošanas veids un arī iekārtas atskaņošanas formāts un vēl citi faktori, kurus es neuzskaitīšu.

Parasti par mūzikas kvalitāti tiek runāts, kad tiek pieminēti dažādi digitālās mūzikas formāti, jo salīdzinot piemēram kvalitāti, kas ir MP3 formātā un PCM, kas ir nesaspiests domāts mūzikas speciālisti uzreiz var noteikt kvalitātes zudumu. Kad digitālā mūzika tiek saglabāta tīrā veidā bez saspiešanas tad tā aizņem daudz vietas diskā vai cietajā diskā bet, ja dziesmas tiek saspiestas tad audio kvalitāte var samazināties. Ir iespējami algoritmi, kas saspiež dziesmas nesamazinot to kvalitāti, bet tādā veidā var ietaupīt vienīgi 30-50% no kopējā faila izmēra, kur pretī ar saspiešanas algoritmiem, kā MP3 vai AAC ir iespējams samazināt izmēru līdz pat 95% no faila oriģinālā izmēra. MP3 formāts, piemēram uz parasta skaļruņa izklausīsies tieši tāpat, kā citi formāti, bet, ja tiks izmantota nopietna skaņas sistēma, tad ar trenētu dzirdi būs iesējams noteikt to, ka dziesma nav tik izteiksmīga un vai nu basi ir zemāki vai arī skaļums klusāks vai kā savādāk ir izmainīts šīs mūzikas skanēšanas formāts.

Lai vai kā tur būtu, bet pamatā jau ikdienā mēs kvalitāti nedzirdam un pat skaļruņi mobilajos telefonos ir pietiekami, lai apmierinātu mūsu mūzikas klausīšanos, bet speciālistiem jau tas ir pavisam savādāk un viņiem būs vajadzīga speciāla tehnika lai apmierinātu viņu skaņas kvalitātes iegribas!