Mūzikas teorija

Kas ir mūzikas teorija un kāpēc to vajag zināt? Lai sacerētu mūziku, mūzikas teoriju īpaši zināt nav obligāti. Mūsdienās tagad tā sacer visi, izdomā kaut kādu melodiju, tad iegūto skaņu attīsta un noformē jau gatavā skaņdarbā, cilvēks vienkārši intuitīvi jūt, kā vajadzētu skanēt viņa skaņdarbam un seko šīm sajūtām. Viss ir kārtībā, bet mūzikas kvalitāte, kuru jūs sacerēsiet būs atkarīga vispirms jau no jūsu pieredzes, kuru esat paspējis apgūt, kādas tehnikas izmantojat u. t. t. Citiem vārdiem sakot no jūsu instrumentālajām iemaņām, ar kuru palīdzību jūs cenšaties radīt kaut ko jaunu. Viens no tādiem instrumentiem arī ir mūzikas teorija.

Mūzika ir ļoti atšķirīga un nav tā, kā vieniem ir dota iespēja saprast džeza mūzikas ģitāristus vai klasisko mūziku, bet citiem - nav. Viss ir atkarīgs no sagatavošanas pakāpes.

Mūzikā ir sava valoda un savas vibrācijas, iesācējam, kurš tikko ir apstājies uz mūzikas apgūšanas ceļa, var likties dīvains un pavisam neinteresants tas materiāls, ar kuru piedāvā iepazīties mūzikas skolotāji. Vēlāk ( tas nav izdomājums, bet reāli dzīvē tā tas arī notiek), ja skolnieks nav atmetis mūzikas teorijas apgūšanu, viņa redzes loks paplašinās un muzikanti, kurus pirmsākumos nav bijis iespējams saprast, tagad sāk ar savu spēlēšanu apburt.
Māksla, par kuru mēs tagad runājam neatrodas kaut kur atsevišķi no citām cilvēka dzīves sastāvdaļām. Cilvēka attīstība muzikālajā jomā , tās izprašana , iespaido ne tikai jūsu muzikālo darbību, bet arī jūsu dzīvi. Sižeti, kuri tiek atskaņoti kaut kādā veidā atstāj iespaidu uz muzikantu, pārklājas ar viņa dzīves pieredzi. Tāpēc, tieši tas, kas uztrauc jūs dzīvē tiek atspoguļots arī jūsu muzikālajā skaņdarbā.

Atgriezīsimies pie mūzikas teorijas. Kā jau mēs runājām, mūzikas teorijas zināšana ir labs palīgs mūzikas sacerēšanā. Tā jums palīdzēs mūziku ne tikai pierakstīt ar notīm, izanalizēt melodiju, piemeklēt vajadzīgos mūzikas akordu variantus, bet arī daudzveidīgāk un brīvāk radīt savus skaņdarbus, improvizēt tos. Iedomājieties, ka jūs esat mākslinieks un mākat zīmēt tikai zvaniņus. Visās savās gleznās jūs zīmējat tikai zvaniņus un nav nekādas atšķirības, mainās tikai skatu punkts. Vistuvākajā laikā jums pašam apniks to darīt un jūs pieņemsiet lēmumu iemācīties zīmēt vēl kaut ko. Lai uzzīmētu pilnvērtīgu gleznu ir jāmāk zīmēt daudz kas. Iedomājieties, ka jūs esat bokseris un mākat tikai vienu paņēmienu. Jau pirmajās sekundēs pretinieks to sapratīs un jūs būsiet zaudētājs. Lai uzvarētu jebkurās situācijās, bokseriem māca ļoti daudz un dažādu paņēmienu. Tāpēc arī mūzikas teorijā ir tik daudz un dažādu jēdzienu, kuri papildina viens otru un kopā izveido vienu veselu mācību. Kopaina palīdzēs jums atrast savu pieeju skaņdarba veidošanā un ir iespējams, ka tas, ko visu laiku sacerējāt, kad vēl nebijāt pazīstams ar mūzikas teoriju, tagad iegūs jaunu skanējumu, kļūs apzinātāks.

Pārzinot mūzikas teoriju jūs iemācīsieties tikt galā ar tādām kļūdām kā: harmonijas trūkums, basu un ritma nesaderība, ritma un melodijas nesaderība. Pārzinot mūzikas teoriju jūs varēsiet ļaut savam skaņdarbam skanēt!